BİREYSEL EMEKLİLİK

bireysel emeklilikBireysel emeklilik sisteminin amacı bireylerin ileriki yaşlarında kullanmaları amacıyla güvenli bir tasarruf yapmalarına olanak sağlamak, bu tasarrufları yönlendirmek, düzenlemek ve teşvik etmektir. Sosyal güvenlik sisteminin tamamlayıcısı olan bu birikim içinde oluşan tasarruflar ömür boyu emeklilik maaşı ve / veya toplu para şeklinde geri ödenir.
Gönüllü katılım esasına dayanan Bireysel emeklilik sistemi, kamu sosyal sigorta sisteminin tamamlayıcısıdır.
Medeni haklarını kullanma ehliyetine sahip olan herkes, bireysel birikimlerini emeklilik fonlarında değerlendirebilir. Katılımcı isteği zaman katkı paylarının getiriside olarak sistemden ayrılabiliriz.
Güvenli yatırım araçlarını içeren Bireysel emeklilik şirketi ve ve emeklilik fonları ile portföy yönetimi şirketleri hazine ve kurulun (S.PK) denetimine tabidir.
Bireysel emeklilik sistemi dahilinde medeni haklarını kullanma ehliyetine sahip, 56 yaşını tamamlayan, en az 10 yıl sistemde kalan ve asgari katkı payını ödeyen herkes emeklilik hakkı kazanır.
Bireysel emeklilik sistemine dahil olduğunuzda erken ayrılabilir ya da katkı payı ödemeye ara verebilirsiniz. Emeklilik planınızı kendiniz seçebilirsiniz. Emekliliğe hak kazandığınızda elde edeceğiniz gelir, katkı paylarının miktarına ve bunların getirilerine bağlıdır.
Emekli olduğunuzda, birikimleriniz bir kısmını veya tamamını alabilirsiniz. İsterseniz ömür boyu emekli maaşınızı, yıllık gelir sigortası sözleşmesi çerçevesinde aylık, 3 aylık, 6 aylık ya da yıllık seçenekleri dahilinde alabilirsiniz.

Yorumlar kapatıldı.